Japonské zvyky

19. srpna 2013 v 21:36 | Solvo |  Japonsko

Japonské zvyky


ÚKLONA:
Když se setkají dva japonci, je zvykem se pozdravit úklonem. Čím je úklon větší, tím vzdává jeden druhému větší úctu. Před císařem se japonec (či nejaponec :-) musí podle protokolu audiencí, uklonit až do pasu a to vdélce 2 minut. jelikož jsou japonci toleratním národem, u cizinců přehlížejí podání ruky, ale i tak se mírně ukloní.

NÁBOŽENSTVÍ:
Jak jsem zmiňovala výše, japonci jsou známí pro svou tolerantnost, proto si každý v zemi může zvolit náboženství podle svého uvážení.

ANO ZNAMENÁ TAKÉ "CHÁPU, CO ŘÍKÁŠ":
V Japonsku vám nikdy nikdo neřekne "NE", ale ne vždy musí slovo "ANO" znamenat opravdu souhlas. Při takovém obchodním jednání to může zkrátka znamenat "Chápu, co říkáš". Nejlépe to poznáte při kladeném důrazu na přízvuk ve slově "Ano- Hai".

DÁREK PŘEDÁVEJTE VŽDY Z RUKY DO RUKY:
Japonec vám vždy předá dárek z ruky do ruky, protože je to pro ně důležitým společenským kontaktem. Vždy se ukloní a na vás je poděkování. Zvláštností je, že se za dárek děkuje vždy dvakrát. Poprvé ihned a podruhé až se uvidíte příště. V době, kdy padá dávání dárku na vás, je třeba darovat jej ve stejné hodnotě. Jestliže by se cena lišila, ať už do mínusu nebo do plusu, pro japonce je toto jednání až urážlivé.

SLIBY PLNÍ ZA VŠECH OKOLNOSTÍ:
Ať už se s japoncem dohodnete na čemkoli, jeho slovo vždy platí. Pokud by to totiž nesplnil, ztratil by úctu ostatních japonců.

KOUPÁNÍ VE VANĚ:
Než nastane samotný akt koupání ve vaně, musí se každý japonec umít ve sprše či lavoru. Je pro ně nesmírně barbarské koupat se ve vaně předem neumytý. Horkou vodu ve vaně mají klidně i týden, samozřejmě je přikrytá izolačním víkem :-)...každý večer v ní pak postupně relaxuje celá rodina.

STRAVOVÁNÍ:
Hlavním pokrmem Japonska jsou rýže, ryby, luštěniny, těstooviny z pohanky, ovoce a zelenina. Jedí hůlkami a za velmi nevhodné se považuje, když se jídlo napichuje právě hůlkami, protože je to zvykem, který se provádí na smuteční večeři při něčí smrti. Jako pochvalu kuchař/ka považuje hlasité mlaskání, říhání či srkání polévky. Věru když slyšíte japonce srkat je to zážitek sám o sobě :-D.PRACOVNÍ OBLAST:
Žádný z japonců nemůže přijít někam a jen tak zažádat o práci. Vždy musí mít u sebe doporučení od někoho, koho už v dané práci zná. Když ho nemá, nikdo se s ním nebaví. Je zvykem, že cizinec má v tradičních společnostech takřka nulovou šanci na práci.

SVATBA vs ROZVOD:
Tyto dva akty v Japonsku nepatří mezi právnické, proto stačí svatbu či rozvod jen nahlásit na úřad a nic dalšího k řešení není třeba.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Aeiouy Aeiouy | 4. října 2014 v 15:06 | Reagovat

Ahoj, moc pěkný blog:-D. Japonci jsou vážně úžasní.

PS: Líbí se vám Michael Jackson? Mě strááááášně moc...

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama